News

Awards: Independent Spirit Nominees

By Garth Franklin Tuesday November 27th 2012 01:25PM

The nominees have just been announced for the 28th Annual Independent Spirit Awards which will be held on February 23rd.

Five films have scored nominations for the top award of the night - Best Feature. They include "Beasts Of The Southern Wild," "Bernie," "Keep The Lights On," "Moonrise Kingdom" and "Silver Linings Playbook."

Four of those five also scored nominations for best director with Julia Loktev's work on "The Loneliest Planet" taking over for Richard Linklater's "Bernie". Here's the full list of nominees:

"Silver Linings Playbook" and "Moonrise Kingdom" topped the overall list with five nominations each, "Beasts of the Southern Wild," "Middle of Nowhere" and "Keep the Lights On" came next with four nominations each.

BEST FEATURE
Beasts of the Southern Wild
Bernie
Keep the Lights On
Moonrise Kingdom
Silver Linings Playbook

BEST DIRECTOR
Wes Anderson, Moonrise Kingdom
Julia Loktev, The Loneliest Planet
David O. Russell, Silver Linings Playbook
Ira Sachs, Keep the Lights On
Benh Zeitlin, Beasts of the Southern Wild

BEST SCREENPLAY
Wes Anderson & Roman Coppola, Moonrise Kingdom
Zoe Kazan, Ruby Sparks
Martin McDonagh, Seven Psychopaths
David O. Russell, Silver Linings Playbook
Ira Sachs, Keep the Lights On

BEST FIRST FEATURE
Fill the Void
Gimme the Loot
Safety Not Guaranteed
Sound of My Voice
The Perks of Being a Wallflower

BEST FIRST SCREENPLAY
Rama Burshtein, Fill the Void
Derek Connolly, Safety Not Guaranteed
Christopher Ford, Robot & Frank
Rashida Jones & Will McCormack, Celeste and Jesse Forever
Jonathan Lisecki, Gayby

JOHN CASSAVETES AWARD
Breakfast with Curtis
Middle of Nowhere
Mosquita y Mari
Starlet
The Color Wheel

BEST FEMALE LEAD
Linda Cardellini, Return
Emayatzy Corinealdi, Middle of Nowhere
Jennifer Lawrence, Silver Linings Playbook
Quvenzhané Wallis, Beasts of the Southern Wild
Mary Elizabeth Winstead, Smashed

BEST MALE LEAD
Jack Black, Bernie
Bradley Cooper, Silver Linings Playbook
John Hawkes, The Sessions
Thure Lindhardt, Keep the Lights On
Matthew McConaughey, Killer Joe
Wendell Pierce, Four

BEST SUPPORTING FEMALE
Rosemarie DeWitt, Your Sister’s Sister
Ann Dowd, Compliance
Helen Hunt, The Sessions
Brit Marling, Sound of My Voice
Lorraine Toussaint, Middle of Nowhere

BEST SUPPORTING MALE
Matthew McConaughey, Magic Mike
David Oyelowo, Middle of Nowhere
Michael Péna, End of Watch
Sam Rockwell, Seven Psychopaths
Bruce Willis, Moonrise Kingdom

BEST CINEMATOGRAPHY
Yoni Brook, Valley of Saints
Lol Crawley, Here
Ben Richardson, Beasts of the Southern Wild
Roman Vasyanov, End of Watch
Robert Yeoman, Moonrise Kingdom

BEST DOCUMENTARY
How to Survive a Plague
Marina Abramovich: The Artist is Present
The Central Park Five
The Invisible War
The Waiting Room

BEST INTERNATIONAL FILM
Amour
Once Upon A Time in Anatolia
Rust And Bone
Sister
War Witch

PIAGET PRODUCERS AWARD
Nobody Walks
Prince Avalanche
Stones in the Sun

SOMEONE TO WATCH AWARD
Pincus
Gimme the Loot
Electrick Children

TRUER THAN FICTION AWARD
Leviathan
The Waiting Room
Only the Young

ROBERT ALTMAN AWARD
Starlet

SHARE: